گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سفر رئیس جمهور ماداگاسکار به چین


  چاپ        ارسال به دوست

سفر

سفر رئیس جمهور ماداگاسکار به چین

در هفته گذشته رئیس جمهور ماداگاسکار در راس یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی به چین سفر نمود و مورد استقبال مقامات عالی آن کشور قرار گرفت . این سفر که با هدف شرکت در کنفرانس سالیانه کشورهای آسیائی در هانیان چین و در تاریخ 23 تا 26 مارس  برگزار شد، انجام گرفت . ایشان تنها رئیس افریقائی این اجلاس بود که همزمان نمایندگی ماداگاسکار و ریاست دوره ای بازار مشترک کشورهای شرق و جنوب افریقا را بر عهده داشت . رئیس جمهور ماداگاسکار معتقد است که برای مواجهه با جهانی شدن اقتصاد ، آسیا و افریقا وظیفه دارند روابط و همکاریهای خود را تقویت نمایند. وی درسخنرانی که دراین اجلاس داشت چند پیشنهاد را که متضمن تکثیر فرصتهای همکاری بین دو قاره به شمار می رود را طرح نمود :

-         طرفین باید در مورد الگوی اقتصادی که هم اکنون در  جهان جاری است،  تجدیدنظر نموده تا بتواند به توافقنامه های جدید مبادلات تجاری آزاد و سرمایه گذاریهای که با وقایع اقتصادی و اجتماعی این دوقاره همسازتر باشد ، دست یابند .

-         با توجه به اینکه هم اکنون برنامه توسعه ای افریقا آزادسازی اقتصاد را در صدر اولویتها قرار داده است ، از کشورهای آسیای تقاضا می شود که با اعمال سیاستهای صنعتی استراتژیک ، دگرگونی ساختاری افریقا را مورد حمایت قرار دهند .

-         فقر زدائی از کشورهای افریقائی باید مورد توجه و تقویت قرار گیرد .

-         فقر و تهیدستی همیشه عدم استقرار و استمرار و عدم ثبات را به همراه داشته است . این در حالی است که عدم ثبات مانع اصلی توسعه و پیشرفت می باشد.

-         ماداگاسکار به عنوان یک پل میان آسیا و افریقا قرار دارد که به تیعیت

رئیس جمهور ماداگاسکار ضمن ارائه این پیشنهادات اظهار داشت که فرصتهاو زمینه های مختلف فراوانی در حوزه های بندری ، فرودگاهی،کشاورزی، صنایع تبدیلی غذائی، جهانگردی، معدنی و انرژی وجود دارد .

دراین سفر بین هیات ماداگاسکاری و شرکت ساخت وساز تاسیسات ارتباطی توافقنامه ، پروژه ساخت بندر در خلیج ناریندرا در فرمانداری صوفیا در شمال غربی ماداگاسکار ، پروژه ساخت  جاده از آنتاناناریو به بندر استراتژیک تواماسینا ( تاماتاو)، شرکت هواووی با دولت ماداگاسکار به توافق رسیدند که برای مشارکت در دوره های کار اموزی در چارچوب شهر هوشمند به منظور یافتن مدیریت بهیته تر ، امنیت در شهر های بزرگ بورسیه ای در این خصوص به دانشجویان مالاگاسی  ارائه نمایند. همچنین فعالان تجاری ماداگاسکار با 120 تن از فعالان اقتصادی چین قراردادهای دیگری در زمینه های گوناگون صنعتی ، توریسم ، هتلداری، بانکداری و امورمالی  به امضا رساندند .

ملاحظات :

-         هم اکنون ماداگاسکار ،ریاست دوره ای بازار مشترک کشورهای شرق و جنوب افریقا را برعهده دارد .

-         بازار اقتصادی ماداگاسکار مستعد حضور چینی ها بوده و کشور چین در حال به انحصار درآوردن کامل اقتصاد این کشور می باشد .

-         جمعیت چینی در ماداگاسکار هر رو به افزایش بوده و تماما به کار اقتصادی مشغول می باشند .

-         سال 2016 سالی بودکه چین رتبه اول همکاریهای اقتصادی را از فرانسه ربود و در صدر شرکای اقتصادی این کشور قرار گرفت .

-         حجم روابط اقتصادی چین در سال 2011 به میزان کمی بیش از دو میلیارد و چهارصد میلیون یورو بوده است که این رقم در سال 2015 به کمی بیش از 4 میلیارد یورو بالغ می گردد و درسال 2016 به مبلغ 5 میلیارد و نهصد میلیون یورو رسیده است .

-         از 484 شرکت اقتصادی خارجی در ماداگاسکار ،168 شرکت متعلق به چینی ها و 110 شرکت فرانسوی و مابقی از کشورهای دیگر می باشند .

-         تنها 8 درصد از صادرات ماداگاسکار به ارزش تقریبی حدود 160 میلیون یورو به کشور چین صادر می گردد .

 

-         مشتری اول اقلام صادراتی ماداگاسکار ، اتحادیه اروپا می باشد با رقم 1213 میلیاردآریاری که معادل تقریبی 347 میلیون دلارمی باشد ، پس از آن کشورهای عضو تجارت آزاد امریکای شمالی ، شامل امریکا ،کانادا ومکزیک قرار دارد که معادل 8/14درصد به میزان 1018 میلیارد آریاری که حدود 290 میلیون یورو می باشد و ماداگاسکار امیدوار است با بازگشت این کشور به پیمان آگوا بتواند رقم صادرات خود را به امریکای شمالی افزایش دهد و در آخر ژاپن و کره جنوبی قرار دارند که سهم 8/9 درصدی  واردات از ماداگاسکار را بر عهده دارند . 


١٢:٢٦ - 1396/01/10    /    شماره : ٤٤٧١٧٦    /    تعداد نمایش : ١٤٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران