گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سالروز قیام مردم ماداگاسکار علیه استعمار فرانسه


  چاپ        ارسال به دوست

خبر

سالروز قیام مردم ماداگاسکار علیه استعمار فرانسه

 

 

سفارت جمهوري اسلامي ايران – آنتاناناريوو

برگ هایی از تاریخ ماداگاسکار

قیام 1947 مردم ماداگاسکار 70 ساله شد

ماداگاسکار 70مین سالگرد قیام 29 مارس 1947 را گرامی داشت. قیامی که با خونریزی سرکوب شد و ده ها هزار قربانی به جا گذاشت. این سرکوب ها، یکی از اوراق سیاه تاریخ استعماری فرانسه را رقم زد. در فرانسه، در زمان سرکوب ها، نویسندگانی به خشونت ها و قلع و قمع قیام از سوی ارتش فرانسه اعتراض نمودند. آلبر کامو، نویسندۀ بزرگ قرن بیستم فرانسه و برندۀ جایزۀ نوبل ادبی، در این باره با محکوم کردن سرکوب های خونین فرانسه نوشت «ما همان کاری را انجام دادیم که آلمان ها را به دلیل ارتکاب آن کار، سرزنش می کردیم».

نقاط عطف تاریخی این قیام

بازخوانی تاریخ و دلایل قیام:

1938-1896 : ماداگاسکار که از آغاز قرن نوزدهم میلادی متحد شده بود، در سال 1896 کاملاً از سوی امپراطوری استعماری فرانسه تصاحب و جزئی از فرانسه شد. ژنرال گالیئنی (فرماندار کلّ ماداگاسکار از 1896 تا 1903) به اتّفاق سرهنگ لیوته، مسئول برقراری آرامش در جزیرۀ بزرگ شد. این دو تلاش زیادی نموده و به منظور تسریع در امر توسعۀ جزیره، گروه های اروپایی را تشویق به آمدن به ماداگاسکار می کردند. در آستانۀ جنگ جهانی دوّم، جزیرۀ بزرگ 4 میلیون نفر جمعیّت داشت که 35000 نفر از آنان اروپایی بودند.

1945-1939 : در طول جنگ جهانی دوّم، کشور توسط دولت ویشی اداره می شد. چرچیل، جزیره را به نمایندگان ژنرال دو گل، سپرده بود. در طول جنگ، نارضایتی مردمی از بازگشت بیگاری که از سوی اروپاییان اعمال می شد؛ بالا گرفت. قانون کار اجباری بی مزد (بیگاری) به دلیل سوء استفاده هایی که از آن شده بود در سال 1924 ملغی گردید. سوء استفاده از قانون بیگاری مخصوصاً در شرق کشور که مردم مجبور بودند در مزارع میخک و وانیل اروپاییان (ثروت اصلی استعمارگران) کار کنند بیش از سایر مناطق مشاهده می شد.

1946 : بعد از پایان جنگ جهانی، نخبگان مالاگاسی تحت تأثیر جنبش های ضدّ استعماری که زادگاه آن آسیای شرقی و بر اساس بیانیۀ منشور آتلانتیک بود، آرزوی استقلال سیاسی کشور را در سر می پروراندند. در سال 1946، ماداگاسکار بخشی از قلمرو فرا- بحار فرانسه بود. جزیرۀ بزرگ دارای مجلس نمایندگان، ولی با اختیارات محدود، شد. سه نمایندۀ مجلس ماداگاسکار در سال 1946 جنبش دموکراتیک بازسازی ماداگاسکار MDRM را پایه ریزی کردند. هدف این جنبش، به دست آوردن سهم کامل مالاگاسی ها در سرنوشت سیاسی خودشان بود. لایحۀ قانونی که این سه نماینده به هیئت رئیسۀ مجلس ملّی فرانسه تقدیم نموده و در آن خواستار استقلال کشور شده بودند از سوی مجلس ملّی فرانسه ردّ شد. امتناع مقامات فرانسوی از اعطای استقلال به ماداگاسکار و عدم پذیرش مجلس ملّی فرانسه از برداشتن یوغ سنگین استعمار بر دوش مردم، منجر به شکل گیری اجتماعات سرّی آزادیخواه گردید که خواستار به دست آوردن استقلال از طریق زور و خشونت بود.

قیام و سرکوب کورکورانه

29 مارس 1947 : جزیرۀ سرخ شنبه شب شورش نمود. پاسگاه های ژاندارمری، ساختمان های اداری و ساختمان های تحت تصرف اروپاییان مورد حمله واقع شد. چند صد مالاگاسی مسلّح به قمه و نیزه در شهرهای کوچک شرقی کشور مانند مورامانگا و ماناکارا به اروپاییان و مالاگاسی هایی که با اروپاییان شریک بودند حمله کردند. چند صد نفر به روش های وحشتناکی قتل عام شدند. شورش ها تا منطقۀ آنتاناناریوو نیز کشیده شد. شورشیان یک ششم جزیره را در اختیار گرفتند. کولونی های اروپایی غافلگیر شده بودند و به دلیل فقدان وسایل نظامی هیچ اقدامی نتوانستند بکنند.

آوریل 1947 : تا خبر شورش مالاگاسی ها به فرانسه برسد 48 ساعت طول کشید. چند روزی هم زمان برد تا مقامات فرانسوی تصمیمی اتّخاذ نمایند. از همان ماه آوریل 18000 نظامی به ماداگاسکار اعزام شد. این رقم تا پیش از پایان سال به 30000 نفر رسید. پاریس، جنبش MDRM را عامل این شورش می دانست. در حالی که نمایندگان مالاگاس بلافاصله ضمن محکوم کردن «جنایات وحشیانۀ» شورشیان، دخالت خود را انکار کردند. با این حال، دولت فرانسه مصونیت پارلمانی نمایندگان MDRM  را برداشت، طرفداران این حزب را دستگیر و زندانی کرد. موارد زیادی از قتل عام، اعدام های صحرایی و آتش سوزی روستاها توسط نظامیان فرانسوی گزارش شده است.

5 مه 1947 : از میان زیاده روی های ارتش فرانسه، قتل عام طرفداران MRDM در مورامانگا می باشد. نیمه شب 5 مه، ارتش فرانسه اکثر زندانیان این حزب را بدون برگزاری دادگاه تیرباران کرد. جنایت دیگری که نظامیان فرانسوی مرتکب شدند، رها کردن زندانیان زنده از هواپیما از فراز روستاها بود. دربارۀ این جنایت نیز قلمفرسایی ها شده است. این اقدام بخشی از تکنیک جدید جنگ روانی بود. با این حال، درگیری ها بین شورشیانی که در جنگل ها پنهان شده بودند و نظامیان فرانسوی ادامه داشت.

نوامبر 1948 : علیرغم روش های رعب آور نظامیان در قلع و قمع شورشیان، یک سال طول کشید تا مقامات استعماری اعلام کردند بر اوضاع مسلط شده اند و همه کشور تحت کنترل است.

70 سال بعد از این واقعه، هنوز تعداد کشته شدگان محلّ بحث است. برابر گزارش دولت فرانسه، 89000 نفر از شورشیان مالاگاس کشته شده اند. ولی در سال 2000، برندۀ جایزۀ نوبل ادبی، کلود سیمون فرانسوی ادعا کرد «فقط در سه روز 100000 نفر شورشی مالاگاشی کشته شده اند». تا به امروز آمار قربانیان این قیام مورد اختلاف مورخان است.

ژوئیه 2005 : نزدیک به 60 سال بعد از حادثه، ژاک شیراک، رئیس جمهور فرانسه در سفر به ماداگاسکار به طور رسمی، برای اولین بار از سوی یک مقام دولتی فرانسه، این اقدام را «روش غیر قابل قبول سرکوبِ شورش، زاییدۀ سیستم استعماری» دانست و از قربانیان 1947 تجلیل کرد.

نوامبر 2016 : در حاشیۀ اجلاس فرانکوفونی، فرانسوا هولاند، بدون اعلام عذرخواهی رسمی کشورش، به جنایات انجام شده در ماداگاسکار از سوی فرانسه اذعان کرد و برای اولین بار در طول تاریخ روابط دو جانبه، بر پای بنای یادبود قربانیان قیام 1947 تاج گُل گذاشت و ادای احترام نمود.

منبع : رادیو بین المللی فرانسه RFI 29 مارس 2017 

ترجمه و تنظیم: سفارت جمهوری اسلامی ایران

 

ماداگاسکار – موریس - سیشل


١١:٢٥ - 1396/01/16    /    شماره : ٤٤٨٠٤٢    /    تعداد نمایش : ٣٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران